Równolegle ze Szczytem Klimatycznym COP24 rusza w Katowicach Społeczny Szczyt Klimatyczny. Ma być głosem aktywistów miejskich i samych mieszkańców na COP24. Jedną z organizacji, która aktywnie włączy się w udział i organizację społecznych inicjatyw proklimatycznych jest Stowarzyszenie BoMiasto.
Społeczny Szczyt Klimatyczny ma zwiększyć świadomość społeczeństwa i przekonać, że walka o klimat jest walką tu i teraz. SSK to szereg wydarzeń rozgrywających się poza strefą eksterytorialną. W tym czasie w mieście odbędzie się mnóstwo wydarzeń, które będą otwarte dla mieszkańców. Zaplanowano m.in. przegląd filmów o tematyce klimatycznej w kinoteatrze Rialto, wystawę fotograficzną o smogu w Galerii Szara czy Zielone Laboratorium Idei, podczas którego zostanie stworzony apel do lokalnych władz przedstawiający zieloną wizję dla Śląska.
– Zielone Laboratorium Idei ma być głosem mieszkańców, aktywistów, a może bardziej ich krzykiem. Chcemy przygotować i przedstawić cztery manifesty dotyczące zielonego Śląska i energetyki. To niezwykle ważne w momencie, gdy ze stanowisko rządu wynika, że podstawowym paliwem polskiej energetyki jeszcze przez wiele lat powinien być węgiel. My widzimy alternatywę w OZE – mówi Patryk Białas, prezes stowarzyszenia BoMiasto które jest współorganizatorem Społecznego Szczytu Klimatycznego.
Partnerów i organizatorów jest więcej. Od poniedziałku 3 grudnia w Rondzie Sztuki oraz w Galerii Szarej, każdy będzie miał szansę obejrzeć, w ramach dwóch wystaw, dramatyzm zmian klimatycznych, jakie w zastraszającym tempie zachodzą w naszym środowisku. Będą to wystawy Joëla van Houdta Topniejąca Zmarzlina oraz Mgła Michała Łuczaka.
– Łatwo zatracić skalę problemu – mówi Joël van Houdt, autor fotografii prezentowanych na Rondzie Sztuki – Zdjęcia topniejących czap lodowych często kończą jako ozdoba w ładnej ramce wieszana nad kominkiem w pokoju gościnnym. Trzeba je pokazywać w przestrzeni publicznej częściej. Fotografowanie topniejącej zmarzliny jest bardzo trudne. Większość ukryta jest pod czynną warstwą gleby, która rok w rok zamarza i odmarza. Ta część gruntu, która jest nieustannie zamarznięta, może ciągnąć się setki metrów w głąb, w niektórych miejscach może mieć ponad pół miliona lat – komentuje van Houdt.
Sztuka, performance, warsztaty, a nawet marsz nieposłusznych i oburzonych obywateli. To także czeka nas w ramach wydarzeń prezentujących społeczne zaangażowanie w Szczyt Klimatyczny. O tym, co dokładnie dziać będzie się w Katowicach chce wiedzieć zaangażowany w obronę klimatu były prezydent USA, Al Gore, który nie przyjedzie do Katowic, ale bezpośrednio połączy się z polskimi liderami swojej organizacji. W rozmowie i programie Ala Gore’a 24 Hours of Reality™ 4 grudnia wystąpi m.in. polski aktywista z Climate Reality Project Ala Gore’a – Patryk Białas.
5 i 6 grudnia wieczorem będzie można spotkać się z jednym z najważniejszych ekspertów obnażających zmiany klimatu – fizykiem i analitykiem megatrendów Marcinem Popkiewiczem. 5 grudnia w kinoteatrze Rialto spotkanie połączone będzie z pokazem filmu „Niewygodna prawda 2”. 6 grudnia o godz. 18.00 Marcin Popkiewicz będzie za to gościem Miejscownika. Kulturalnego na Warszawskiej, gdzie opowiadać będzie o swoich książkach, w tym o najnowszej „Nauka o klimacie”.
7 grudnia z kolei odbędą się seminarium i warsztaty „Pionierzy energetyki obywatelskiej”. Poświęcone będą wiodącej roli samorządów w rozwoju OZE i efektywności energetycznej. Głównymi bohaterami spotkania będą nowo wybrani samorządowcy, którzy przed wyborami samorządowymi wzięli udział w akcji „Popieram energetykę obywatelską”. Jednym z prelegentów będzie nowy radny Katowic, działacz, społecznik i aktywista – Patryk Białas. Udział w spotkaniu potwierdził także Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.
8 grudnia w samo południe z placu Wolności w Katowicach rusza Marsz dla Klimatu. Organizujące go organizacje chcą obudzić ambicje i odwagę u obradujących w grudniu w Katowicach polityków. Udział w marszu zapowiedziało już kilkaset osób, a zainteresowanie rośnie.
Szczegółowy plan społecznych wydarzeń z okazji COP24:
1.12 g. 9.30-13 Polsko-niemieckie spotkanie eksperckie w Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum w Katowicach
3.12 g. 10-13 wizyta studyjna i warsztaty dla uczestników Szkoły Liderów Ekologii Integralnej Święto Stworzenia
4.12 g. 19-20 udział w 24 Hours of Reality: Protect Our Planet, Protect Ourselves
5-6 grudnia 10.00 – 16.00 Zielone Laboratorium Idei, Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum w Katowicach
7.12 Seminarium Pionierzy energetyki obywatelskiej Królestwo, rondo im. gen. Jerzego Ziętka 1
8.12 g. 12 COP24 – Marsz dla Klimatu – wystąpienie i prezentacja Zielonej Wizji Śląska
8.12 Festiwal Filmów Klimatycznych w Kosmosie (9.12 wystąpienie Patryka Białasa – udział w dyskusji „Czy Śląsk jest skazany na węgiel?”
10.12 godz. 10.00 oficjalne otwarcie wystawy o Wiecznej Zmarzlinie w Królestwie (trwa od 3 grudnia, rondo im. gen. Jerzego Ziętka 1)
10.12 g. 13.00-17.00 Warsztaty: Transformacja węglowa w Polsce. Jak mogą wyglądać ścieżki transformacji zgodne z porozumieniem paryskim (,2 st.) osiągalne i społecznie sprawiedliwe? Główny Instytut Górnictwa
11.12 godz. 10.00 konferencja Towards New Climate w Galerii Szyb Wilson 12.12 g. 9.00-12.00 Śniadanie tematyczne: Ścieżki przyszłości energetycznej i transformacja systemów energetycznych w perspektywie międzynarodowej
Projekt został sfinansowany z European Climate Initiative (EUKI). EUKI jest instrumentem finansowania projektu przez Federalne Ministerstwo Środowiska, Ochrony Przyrody i Bezpieczeństwa Jądrowego (BMU). Nadrzędnym celem EUKI jest wspieranie współpracy w zakresie klimatu w Unii Europejskiej w celu łagodzenia emisji gazów cieplarnianych. Czyni to poprzez wzmocnienie dialogu i współpracy transgranicznej, a także wymianę wiedzy i doświadczeń. Informacje i poglądy przedstawione w niniejszym artykule pochodzą od autora i niekoniecznie odzwierciedlają oficjalną opinię Federalnego Ministerstwa Środowiska, Ochrony Przyrody i Bezpieczeństwa Jądrowego.