Powstał przewodnik dla dziennikarzy i dziennikarek na temat transformacji energetycznej i wyzwań, jakie niesie dla Śląska i jego mieszkańców. Publikacja ma na celu wytłumaczenie zawiłości tego procesu, a tym samym powstrzymanie szerzącej się wokół zagadnienia dezinformacji.
Eksperci ze stowarzyszenia BoMiasto połączyli siły z edukatorką Sylwią Majcher i rozprawili się z mitami o transformacji energetycznej na Śląsku. Ich najnowszy e-book „Jak pisać o transformacji energetycznej na Śląsku i nie wpaść w sidła dezinformacji” stworzony został z myślą o dziennikarzach i dziennikarkach zajmujących się tematami związanymi z energetyką, sprawiedliwą transformacją i zmianami na Śląsku. Publikacja może okazać się przydatna dla przedstawicieli mediów spoza regionu, ponieważ zagadnienie transformacji energetycznej i jej wpływu na gospodarkę i klimat, stało się tematem ogólnopolskim i ważnym argumentem w społeczno-politycznej debacie publicznej. Patronat nad akcją objęło Stowarzyszenie Demagog.
– Nasz region jest miejscem gdzie ściera się wiele poglądów na tematy związane z ekologią, przez co mieszkańcy mogą być szczególnie narażeni na manipulację – wyjaśnia Patryk Białas z katowickiego stowarzyszenia BoMiasto. – Jesteśmy przekonani że dziennikarze mogą tworzyć tarczę powstrzymującą rozpowszechnianie się nieprawdziwych informacji – dodaje. Aby robić to skutecznie potrzebna jest jednak nie tylko znajomość specyfiki regionu, ale także podstawowy zasób wiedzy na temat transformacji energetycznej i jej wpływu na gospodarkę i klimat. W jej zdobyciu ma pomóc publikacja „Jak pisać o transformacji energetycznej na Śląsku i nie wpaść w sidła dezinformacji”.
Czytelnicy ebooka znajdą w nim odpowiedzi na takie pytania, jak:
- Czy kryzys energetyczny spowoduje powrót do węgla
- Czy transformowacja energetyczna wywoła kryzys ekonomiczny
- Czy praca na kopalni to gwarancja spokojnego życia
- Czy i jak odejście od węgla wpłynie na zdrowie mieszkańców regionu
-„Na temat transformacji energetycznej powstało i powstaje wielu fake newsów. Skala zmiany oraz czas, w jakim musi się ona dokonać, wpływają na zainteresowanie tymi kwestiami oraz ich obecność w mediach. Transformacja wpłynie na życie wielu osób, w związku z czym budzi skrajne emocji, tworząc podatny grunt dla dezinformacji — podkreśla Aleksy Szymkiewicz ze Stowarzyszenia Demagog. Różnorodność kwestii związanych z energetyką, Śląskiem i zmianami klimatu oraz zalew informacji, z jakimi mierzymy się na każdego dnia, wymaga od nas oparcia na wiarygodnych i zweryfikowanych źródłach informacji — podkreśla”.
Jakie tematy związane z transformacją energetyczną interesują media? W selekcji pomogła edukatorka ekologiczna i dziennikarka Sylwia Majcher.
– Ze swojego doświadczenia wiem, jak wielka odpowiedzialność spoczywa na autorach artykułów i materiałów publikowanych w mediach. Mam nadzieję że nasz e-book pomoże im zwiększać społeczną świadomość o zmianach klimatycznych i transformacji energetycznej – podkreśla.